Klinika Jurajska

Nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie

  • Komórki macierzyste 

Ciało każdego z nas zbudowane jest z tysięcy komórek różnego typu, które są odpowiedzialne za spełnianie rozmaitych czynności.

W procesie starzenia organizmu lub z innych powodów (uraz, zapalenie) komórki umierają. W procesie terapii używamy metody koncentracji komórek macierzystych, aby zagęszczony materiał podać precyzyjnie w odpowiednie miejsce w celu regeneracji tkanek.  

W procesie przygotowania terapii, od pacjenta pobierana jest drogą niewielkiego nakłucia objętość szpiku kostnego z kości miednicy. Szpik zawiera komórki macierzyste. Procedura pobrania komórek macierzystych jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Uzyskany preparat szpiku, zawierający komórki macierzyste, jest poddawany stosownym zabiegom oczyszczania i koncentracji a następnie roztwór jest wstrzykiwany przez lekarza w leczone miejsce. Komórki mnożą się i przejmują funkcje chorych tkanek.

Po zabiegu podania komórek macierzystych w procesie przywracania sprawności, ważną rolę odgrywają kontrole lekarskie i rehabilitacja. Indywidualnie dobrane postępowanie uzależnione jest  od rodzaju leczonego schorzenia, wieku i stanu zdrowia pacjenta. Rehabilitacja jest nierozłączną częścią postępowania pozabiegowego.

 

 

  • PRF (Platelet Rich Fibrin) 

Autologiczna fibryna bogatopłytkowa otrzymywana z krwi pacjenta, która tworzy matrycę zbudowaną z włóknika własnej krwi stymulującą wzrost i regenerację tkanek. Liczne doświadczenia kliniczne potwierdzają fakt, że PRF uważa się za biomateriał, który wspomaga prawidłowe gojenie i regenerację, zawiera wszelkie niezbędne składniki do optymalnego gojenia – matrycę czyli spolimeryzowany skafold fibrynowy, leukocyty i cytokiny, przyłączone płytki krwi oraz krążące komórki macierzyste.

Wskazaniami do zastosowania PRF w zabiegach stomatologicznych są:

 

 

  • PRP (Platelet Rich Plasma) 

To krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. To koncentraty płytkowe zawierające szereg czynników przyspieszających tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. W przypadku przeciążeń narządu ruchu i uszkodzeń najczęściej stosowaną metodą jest właśnie PRP. 

Preparat przygotowuje się przy użyciu specjalnych odczynników połączonych z krwią pacjenta. Następnie podaje się go pod kontrolą USG w określoną okolicę. 

Po podaniu PRP zaleca się kilkudniowy odpoczynek. Po tym okresie, podczas kontrolnej wizyty ocenia się wczesny wynik leczenia i planuje ewentualne leczenie uzupełniające i rehabilitację. 

 

  • Skaner wewnątrzustny iTero

Cyfrowy skaner 3D umożliwia pobranie wirtualnego wycisku w kilka minut. Dzięki temu już na wstępnej konsultacji, przed rozpoczęciem leczenia otrzymujemy model 3D uzębienia Pacjenta. Na podstawie tego modelu lekarz jest w stanie szybciej i z większą dokładnością przeanalizować  stan uzębienia Pacjenta i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Dzięki skanerowi iTero możliwe jest natychmiastowe pokazanie Pacjentowi wstępnej symulacji efektów leczenia.

 

Jak można wykorzystać skaner 3D? 

W implantologii 

Do precyzyjnego planowania leczenia implantologicznego w połączeniu z trójwymiarowym obrazem kości uzyskanym z tomografii 

W ortodoncji

Do precyzyjnego tworzenia modeli diagnostycznych i szybszego,bardziej szczegółowego planowania leczenia

W protetyce

Do tworzenia precyzyjnych modeli pobieranych w celu wykonania uzupełnień protetycznych (koron, licówek, mostów czy protez)

 

 

 

  • Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign

Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign to innowacyjny system prostujący zęby za pomocą przezroczystych nakładek. Zestaw indywidualnie dobranych oraz zaprojektowanych nakładek skutecznie przesuwa zęby milimetr po milimetrze.

 

Jak wygląda proces leczenia?

Na początku leczenia Pacjent otrzymuje komplet nakładek na cały proces leczenia, który samodzielnie wymienia co ok. 1/2 tygodnie.  Zmniejsza to kilkakrotnie ilość wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Wyjątkowym aspektem w procesie leczenia Invisalign jest wykonanie wizualizacji przy pomocy skanera diagnostycznego. Już na pierwszej wizycie jesteśmy w stanie przedstawić pacjentowi jak zmieni się jego uśmiech w procesie leczenia.

Jakie są zalety leczenia Invisalign?

✓ KOMFORT – Poprzez indywidualne dopasowanie nakładek do zgryzu Pacjenta jest on prawie niewyczuwalny

✓ DYSKRECJA – Przez to, że nakładki wykonane są z przeźroczystego tworzywa są niemal niewidoczne podczas użytkowania.

✓ KRÓTKI CZAS LECZENIA – Stosowanie nakładek Invisalign maksymalnie skraca czas leczenia ortodontycznego, poprzez zmianę nakładek już co ok. 1 tygodnia, nawet do 5 miesięcy.

✓ BRAK DIETY – Dzięki możliwości zdejmowania nakładek, nie ma konieczności stosowania restrykcyjnej diety. Pacjent może jeść dokładnie to samo co przed procesem leczenia.

✓ ODPOWIEDNIA HIGIENA – Nakładki Invisalign pozwalają zachować idealną higienę jamy ustnej. Dzięki możliwości zdejmowania aparatu mycie oraz nitkowanie zębów nie stanowi problemu.

Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign – dla kogo?

System leczenia nakładkami najczęściej wybierany jest przez osoby dorosłe, którym zależy na maksymalnej wygodzie, estetyce oraz szybkich efektach leczenia. Leczenie systemem Invisalign  koryguje zarówno delikatne wady zgryzu, jak i te bardziej skomplikowane przypadki.

 

 

 

  • Implanty cyrkonowe (Ceralog System)

Charakteryzują się one bardzo wysoką biozgodnością tkanek Pacjenta, estetyką, brakiem jakichkolwiek alergii oraz trwałością.

Implanty wykonane z tlenku cyrkonu mają ogromna przewagę ze względu na swój naturalny jasny kolor.

Są bardzo estetyczne i do złudzenia imitujące zęba naturalnego.

Zdolność do transmisji światła sprawia że uzupełnienia protetyczne na implantach cyrkonowych mają najwyższy z możliwych efektów kosmetycznych.

 

 

 

  • Ozonoterapia czyli leczenie ozonem

Jest to metoda zwalczania bakterii, wirusów i grzybów dzięki zastosowaniu mieszaniny ozonu i tlenu. 

Ozon jest gazem silnie utleniającym co powoduje, że ma silne działanie bakterio, grzybo i wiruso -bójcze.

Ozon w Klinice Jurajskiej wykorzystywany jest do leczenia i profilaktyki próchnicy, w stanach zapalnych miazgi (zgorzel) oraz do dezynfekcji i oczyszczania pozostałych tkanek w jamie ustnej.

Wspomaga leczenie zapaleń przyzębia i schorzeń błony śluzowej jamy ustnej np. aft, grzybicy czy kandydozy.

 

W przypadku zębów mlecznych, które różnią się anatomią od zębów stałych, co przejawia się między innymi w słabszej mineralizacji, ozonoterapia ma zastosowanie profilaktyczne.

W zębach mlecznych próchnica rozwija się błyskawicznie a zabieg ozonoterapii usuwa nawet 99,9% bakterii odpowiedzialnych za jej rozwój.

Zatrzymanie próchnicy w początkowym stadium eliminuje ryzyko powstania głębokich zmian, prowadzących do zniszczenia zębów i ich usunięcia.

Ozonoterapia jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym który trwa od 20 sekund do 2 minut, w zależności od potrzeb leczniczych pacjenta. 

 

 

  • Profilaktyka krok wyżej – Mectron Combi Touch – Perio

W trosce o komfort naszych pacjentów, aby zabieg skalingu, piaskowania, polerowania zębów był przyjemniejszy i mniej odczuwalny zakupiliśmy nowoczesną skalero-piaskarkę Mectron Combi Touch – Perio, która umożliwia dokładne i dogłębne oczyszczanie zębów.

Urządzenie wraz z odpowiednimi piaskami i końcówkami jest niesamowicie precyzyjne i delikatne.

Mectron Combi Touch – Perio pozwala na przeprowadzenie wszystkich zabiegów z zakresu profilaktyki – usunięcia złogów nazębnych w obszarze nad i poddziąsłowym za pomocą skalingu, usunięcie przebarwień i biofilmu przy pomocy piaskarki, zarówno na zębach naturalnych jak też przy implantach.

Urządzenie posiada funkcję , która automatycznie rozpoznaje parametry pracy, dobiera odpowiednią moc i dostosowuje ruch instrumentów, optymalnie dla danego pacjenta.

 

 

  • Implanty ortodontyczne

Implanty ortodontyczne, zwane również mini implantami, zrewolucjonizowały leczenie ortodontyczne.

Znacznie skróciły czas leczenia, a przy tym umożliwiły wykonanie drobnych korekt zgryzu bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.

Pozwoliły również na leczenie skomplikowanych przypadków wymagających do tej pory leczenia ortodontyczno-chirurgicznego.

Zadaniem mikroimplantów jest wspomaganie leczenia ortodontycznego poprzez umożliwianie przesuwania całych grup zębów z wykorzystaniem wszczepów, zamiast własnych zębów, jako punktu oparcia.

Pozwala to na jednoczesne zastosowanie kilku sił działających nawet w różnych kierunkach, a dzięki temu na skrócenie nawet o 1/3 planowanego czasu leczenia oraz zminimalizowanie okresu noszenia pełnego aparatu ortodontycznego.

Zabieg wprowadzenia mini implantów jest całkowicie bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego mini implanty usuwa się.

 


 

  • Piezosurgery

Dzięki Piezosurgery zabiegi chirurgiczne (usuwanie zębów wielokorzeniowych, usuwanie zatrzymanych ósemek, zabiegi osteotomii oraz plastyki wyrostka zębodołowego) i implantologiczne stają się minimalnie inwazyjne.

W urządzeniach piezosurgery zastosowano specjalny system chłodzenia działający na zasadzie kawitacji płynu irygującego. Takie rozwiązanie nie tylko uniemożliwia przegrzanie się tkanek, dzięki czemu nie dochodzi do nekrozy kości, ale także zapewnia podwyższoną widoczność śródoperacyjną.

Urządzenie piezosurgery sprawdza się podczas zabiegów: 

Precyzja tej techniki zabiegowej pozwala uzyskać doskonałe wyniki, a oszczędność tkanek przyspiesza procesy gojenia.

Szczególne korzyści przynosi zastosowanie piezochirurgii w zabiegach w okolicy ważnych nerwów czuciowych oraz w zabiegach podnoszenia dna zatoki szczękowej (sinus-liftu) zastosowanie urządzenia zwiększa do maksimum bezpieczeństwo w tych obszarach chroniąc przed powikłaniami w postaci zaburzeń czucia, parestezji oraz przed niezamierzonym przerwaniem cienkiej błony śluzowej wyścielającej zatokę szczękową.

Użycie Piezosurgery dla pacjenta oznacza: mniejsze ryzyko, mniejsze obrzęki, mniejszy ból pozabiegowy, większy komfort w trakcie samego zabiegu.

 

 

 

 

  • System leczenia endodontycznego SAF

System SAF to najnowszej generacji, trójwymiarowy, pracujący w technologii 3 D, niezwykle elastyczny system leczenia kanałowego zębów, stosujący specjalnego rodzaju pilnik kształtem przypominający cylinder o ściankach zbudowanych z cienkiej niklowo-tytanowej siatki. Pilniki SAF wywierają stały, delikatny nacisk połączony z wibracjami wzdłuż całego obwodu ściany kanału w celu doskonałego i niezwykle precyzyjnego opracowania endodontycznego kanału korzeniowego.

Charakterystyczny kształt narzędzia pozwala na ciągłą irygację płynem odkażającym kanału korzeniowego zęba w trakcie opracowywania, przez co zmniejszana jest do minimum ilość bakterii.

Pilniki SAF dopasowują się do pierwotnego kształtu kanału, zachowując jego naturalną anatomię, przez to są mało agresywne, ale niezwykle skuteczne w leczeniu kanałowym zęba.

 

 

  • Endodoncja mikroskopowa LABOMED

Mikroskop zabiegowy umożliwia leczenie według nowoczesnych światowych standardów.

Dobra widoczność jest podstawą przeprowadzenia prawidłowego leczenia stomatologicznego, pozwala na wykonywanie czynności, które bez jego wykorzystania nie byłyby możliwe.

Powiększenia od 4 do 50 razy umożliwiają dostrzeżenie szczegółów w polu zabiegowym znacznie przekraczające zdolności ludzkiego oka.

Dzięki temu zarówno leczenie endodontyczne (kanałowe), estetyczne jak i chirurgiczne znacznie zwiększają swoje możliwości i poprawiają rokowanie nawet trudnych przypadków klinicznych.

Leczenie z zastosowaniem mikroskopu LABOMED (Labo America Inc., Fremont, CA, USA) z uchylnym tubusem stosowany w Naszym ośrodku daje jednocześnie możliwość archiwizacji przebiegu leczenia i obserwacji na monitorze medycznym.

Jakie jest zastosowanie mikroskopu w stomatologii?

Znaczne powiększenie obrazu pola zabiegowego gwarantuje możliwość wykonania zabiegów mikrochirurgicznych, jak również zabiegów endodontycznych na najwyższym, światowym poziomie takich jak:

    • odnalezienie ujść dodatkowych kanałów,
    •  udrożnienie kanałów zobliteryzowanych,
    •  prawidłowe opracowanie kanałów o nietypowej budowie anatomicznej,
    •  usuwanie z kanałów korzeniowych złamanych instrumentów endodontycznych,
    •  usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych, cementów wypełniających kanał korzeniowy,
    •  zamknięcie perforacji dna komory oraz kanału korzeniowego,
    •  leczenie resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej,
    •  wykonywanie zabiegów chirurgii endodontycznej (resekcja),
    •  oraz wielu innych precyzyjnych zabiegów wymagających dobrej widoczności i oświetlenia.

 

 

 

  • Laboratorium Chodu SENSOR MEDICA

Komputerowe badanie stóp oraz analiza chodu pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe w kończynach dolnych. Jest przydatna także przy wykrywaniu płaskostopia. Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem umożliwia dobór najlepszej wkładki ortopedycznej do każdego rodzaju obuwia.

Uzyskane wyniki z komputerowego badania stóp pozwalają nam również na kontrolowanie terapii i zmian w biomechanice stopy pacjenta. Terapeuta na podstawie uzyskanych wyników ustala także system ćwiczeń stóp jak i plan całej terapii.

Zalety badania:

    •  analiza obciążeń dzięki kolorowej projekcji 3D
    •  obserwacja ustawienie pięt, łuków stopy poprzecznego i podłużnego
    •  analiza rzeczywistego rzutu środka ciężkości przez platformę podobarograficzną w badaniu statycznym
    •  dynamiczna rejestracja badań podczas naturalnego ruchu (chód, bieg)

Wskazania do komputerowego badania stóp:

    • paluch koślawy,
    • metatarsalgia,
    • nerwiak Mortona,
    • stopa płaska,
    • stopa wydrążona,
    • stopa spastyczna,
    • stopa serpentynowa,
    • przebyte operacje stóp,
    • koślawość lub szpotawość kości piętowych,
    • koślawość lub szpotawość kolan,
    • przykurcze ścięgna Achillesa,
    • bóle stóp,
    • bóle kolan,
    • ostroga piętowa,
    • zaburzenia równowagi,
    • bóle mięśniowe kończyn dolnych,
    • sporty biegowe (biegi krótko oraz długodystansowe, nordic walking, tenis, squash),
    • sporty drużynowe,
    • sporty używające twardego obuwia ( łyżwiarstwo, rolkarstwo, narciarstwo, snowboarding).

Przeciwwskazania:

    •  wiek poniżej 3 lat, waga poniżej 20 kg,
    •  choroby neurologiczne powodujące zaburzenia chodu ( MPD, neurastenie, utykanie),
    •  owrzodzenia, zranienia i brodawki stóp,
    •  świeże urazy kończyn dolnych.

 

 

 

  • Laser diagnostyczny KaVo DIAGNOdent

Nowoczesna diagnostyka próchnicy zębów – laser diagnostyczny firmy Kavo DIAGNOdent. Szczególnie dedykowany dla najmłodszych pacjentów Centrum Medycznym Jurajska.Umożliwia wykrycie próchnicy zębów nawet w przestrzeniach stycznych.  KaVo DIAGNOdent pen umożliwia wykrycie próchnicy w jej wczesnym stadium rozwoju, na powierzchniach zębów:

    •  stycznych,
    •  zgryzowych,
    •  gładkich.

DIAGNOdent pen działa na zasadzie wykrywania fluorescencji zmienionych próchnicowo tkanek zęba, już przy niewielkiej demineralizacji. Nie ma potrzeby oceniania zdjęć RTg, ani naruszania powierzchni szkliwa zgłębnikiem.

Cechy:

    • Szybka, łatwa, bezbolesna i niezwykle skuteczna diagnostyka próchnicy zębów,
    • 90% skuteczność w wykrywaniu zmian próchnicowych, nawet na poziomie demineralizacji szkliwa,
    • Umożliwia leczenie z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych,
    • Wynik badania pokazywany jest w formie audiowizualnej.

 

 

 

  • Tomografia komputerowa (TK) – nowoczesna diagnostyka obrazowa

CBCT, 3D, tomografia wiązki stożkowej, tomografia wolumetryczna, to powszechnie używane nazwy tomografii przeznaczonej dla:

CBCT 3D to jedna z metod diagnozowania pacjenta, znajdująca swe zastosowanie w każdej dziedzinie z zakresu stomatologii, chirurgii i larygologii.

Innowacyjność CBCT polega na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badaną objętość pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) obrotu wokół jego głowy.

To powoduje znaczne skrócenie czasu badania i redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów najwyższej jakości.

Jak wygląda tomograf i badanie CBCT?

Część ruchoma aparatu obraca się wokół głowy o 360 stopni wykonując serię projekcji.  Typowy skan trwa zaledwie od kilku do kilkunastu sekund, dzięki czemu następuje znaczna redukcja dawki promieniowania. Powstaje wtedy od 300 do 600 obrazów. Detektory rejestrują je z różnych stron dając w rezultacie trójwymiarowy obraz, który może być przetwarzany na nieskończoną ilość sposobów, dając niesamowite możliwości diagnostyczne.

Jakie są zalety CBCT?

Dawka promieniowania jest ok. 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK.

 

Ponadto, CBCT to:

    •  badanie obrazowe ukazujące zarówno tkanki miękkie jak i struktury kostne,
    •  badanie jest nieinwazyjne i wielu przypadkach umożliwia uniknąć operacji zwiadowczych,
    •  dokładne obrazowanie sąsiednich struktur umożliwia ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne i inne,
    •  uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.

 

 

Umów się na wizytę i w komfortowych warunkach oraz w miłej atmosferze sprawdź,

jak możemy Ci pomóc.

>KLIKNIJ TUTAJ!<