Klinika Jurajska

Zabiegi stomatologiczne w narkozie

Usuwanie zębów pod narkozą

Usuwanie i leczenie zębów w narkozie – sedacji głębokiej lub znieczuleniu ogólnym.

Sedacja, znieczulenie dożylne lub znieczulenie ogólne potocznie nazywane narkozą są zabiegami umożliwiającymi leczenie stomatologiczne bez jakichkolwiek negatywnych doznań związanych z usunięciem czy borowaniem zęba w znieczuleniem miejscowym. Znieczulenia ogólne wyłącza świadomość podobnie jak w czasie snu (anestezja), a także odczuwanie bólu (analgezja). 

Leczenie zębów pod narkozą przeznaczone jest dla najbardziej wrażliwych pacjentów. 

 

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu w narkozie? 

Najczęściej przeprowadzane jest leczenie zębów w narkozie u dzieci. Mali pacjenci nie zawsze chcą podjąć współpracę ze stomatologiem.  Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym. Pozwala to na wykonanie kompleksowego leczenia wszystkich wymagających zębów bez dyskomfortu pacjenta.  Dzięki temu dziecko uniknie stresu wywołanego częstymi wizytami u dentysty. Dorośli pacjenci również cierpią na dentofobię – chorobę która skutecznie uniemożliwia zachowanie spokoju podczas wizyty u stomatologa. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jakie możemy zaoferować pacjentowi jest leczenie lub usuwanie zębów w narkozie. Leczenie zębów w narkozie rekomendujemy także pacjentom z różnymi stopniami upośledzenia.

 

 

7 DNI PRZED ZABIEGIEM

Narkoza jest prowadzone przez lekarza specjalistę anestezjologii a poprzedzona konsultacją, w trakcie której dokładnie przeprowadzony wywiad na podstawie ankiety anestezjologicznej, badanie i przygotowanie pacjenta umożliwiają bezpieczne prowadzenie znieczulenie ogólnego i sedacji.

Po zebraniu wywiadu lekarz anestezjolog lub stomatolog może zlecić wykonanie badań dodatkowych takich jak:

 •  morfologia,
 •  poziom glukozy w krwi,
 •  elektrolit,
 •  OB,
 •  badanie moczu,
 •  EKG,
 •  badanie czasu krzepnięcia (czas protrombinowy),
 •  inne w razie potrzeby.

Wszystkie w/w badania można wykonać dzień lub kilka dni przez planowanym zabiegiem na miejscu w naszej placówce - Śląskie Laboratoria Analityczne.

Pacjent zobowiązany jest w czasie pierwszej wizyty zgłosić zbierającemu wywiad i badającemu lekarzowi kwalifikującemu do zabiegu wszystkie przebyte i istniejące schorzenia oraz wykonane zabiegi operacyjne i znieczulenia, a w razie możliwości dostarczyć wypisy z leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.

 

DZIEŃ PRZED ZABIEGIEM

Pacjent zobowiązany jest przed planowanym zabiegiem:

 •  nie jeść przez 6 godzin i nie pić płynów innych niż klarowne i bez cukru przez 4 godziny,
 •  zażyć stosowane codziennie leki, chyba że lekarz anestezjolog zaleci inaczej w czasie konsultacji,
 •  nie pić alkoholu w żadnej postaci w okresie do 24 godzin przed narkozą,
 •  panie proszone są, aby zgłosiły się bez makijażu i nie smarowały dłoni żadnymi kremami,
 •  należy zostawić w domu jakąkolwiek biżuterię.

 

W trakcie zabiegu

Po dotarciu do naszej placówki pacjent otrzymuje premedykację, a następnie przygotowywany jest do zabiegu. Następnie wprowadzany jest do płytkiego snu bez odczuwania emocji i leku i dopiero do pełnej narkozy. Podczas całego zabiegu monitorowane są parametry życiowe pacjenta w tym EKG, tętno, ciśnienie tętnicze, temperatura ciała, saturacja (zawartość tlenu w krwi tętniczej), ilość oddechów itp.

Znieczulenia wykonywane w Centrum Medycznym Jurajska są dobierane indywidualnie w zależności od potrzeby oraz wydolności układu sercowo-naczyniowego pacjenta minimalizując ryzyko wystąpienia powikłań.

 

Wskazaniami do sedacji głębokiej lub znieczulenia ogólnego są:

 • alergia na środki znieczulenia miejscowego,
 • osoby, u których występuje strach przed usuwaniem zębów lub leczeniem,
 • mnogie ekstrakcje zębów (np. przed protezowaniem),
 • ostre stany zapalne, w których inne techniki znieczulenia (np. znieczulenie miejscowe) są nieskuteczne.

 

W odpowiednim czasie pacjent jest wybudzany odzyskując stopniowo świadomość i otrzymuje silnie działające leki przeciwbólowe umożliwiające opuszczenie gabinetu zabiegowego bez odczuwania bólu.

 

Umów się na wizytę i w komfortowych warunkach oraz w miłej atmosferze sprawdź,

jak możemy Ci pomóc.

>KLIKNIJ TUTAJ!<